Türk Tiyatrosunun En İyi Sanatçıları

Sanatın Binbir Hali!

Türk Tiyatrosunun En İyi Sanatçıları

12 Mart 2020 Sanatçılar Tiyatro Yerli 0

Tiyatro demek sanatı doruklarında yaşayan ve bu işe gönül vermiş kişiler demektir. Bu yazımız da Türk tiyatrosunu zor günler geçirerek bu günlere taşıyan usta isimlerden bahsedeceğiz. Bazı isimler tiyatro kariyerinden sonra oyunculuk kariyerine başlamış ve bizlere kendilerini ya televizyon ekranlarında ya da beyaz perdelerde göstermiştir. Fakat hepsinin ortak bir yanı var bu kişilerin; Tiyatro sanatına gönülden bağlı olmaları.

Tuncel Kurtiz

Birçok üniversite değiştirmesine rağmen hiç birisinden mezun olamayan Tuncel Kurtiz üniversite bölümlerinden psikoloji, filoloji, felsefe sana tarihi ve hukuk bölümlerinde yer almıştır. Anne tarafı Boşnak baba ise Selanik doğumlu bir Türk bürokratıdır. 2013 yılında kalp krizi nedeni ile aramızdan ayrılan Tuncel Kurtiz 77 yıllık hayat hikayesinin neredeyse tamamını sanata adamıştır. Sanatçı kişiliği ilk kez Dormen Tiyatrosunda başlamıştır. Ardından başarılarının devamı gelmiş ve yalnızca tiyatro sahnelerinde değil film – dizi sektörüne de girmiştir. “Yaşam Boyu Onur” ödülünün sahibi 48. Altın Portakal Film Festivalindeki sahibi Tuncel Kurtiz’dir. Hayatını yitirmeden hemen önce Türk dizi tarihinin en iyilerinden olan Ezel dizisinde “dayı” rolü ile gönüllere taht kurmuştur. Tuncel Kurtiz şerefine kendisine ait bir sözü sizlerle paylaşmaktan gurur duyarız.

“Artık kaybedecek hiçbir şeyinin kalmaması, özgürlük olsa gerek.”

Levent Kırca

2015 yılında kansere yenik düşen Levent Kırca Türk Tiyatrosunun en önemli ve en sevilen isimlerindendir. Eski eşi Oya Başar ile tiyatro sahnelerinde Sefiller ve Güzel ve Çirkin oyunları ile ünlenmiştir. Levent Kırca 33. Türkiye Hükümeti’nde Devlet Sanatçısı unvanına layık görülmüştür. Fakat 2015 yılında bu unvan geri alınmıştır. Bunlara rağmen sanattan vazgeçmeyen Kırca, Beykent Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim görevi yapmıştır. Levent Kırca’yı hepimiz “Olacak O Kadar” televizyon programından hatırlıyor olsak da geçmişte tiyatro oyuncusu ve bu sektöre hayatını adadığını bilmek gerekir. Levent Kırca’nın komik skeçlerini buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Halit Akçatepe

Evet, Hababam Sınıfından Güdük Necmi, Hiçbir zaman konservatuar eğitimi almayan Halit Akçatepe İlkokulu Refik Halit Karay Mektebinde okumuştur. Akçatepe sanat ile tesadüfen tanışmış ve başarısının devamı gelmiştir. Zamanın film yönetmenlerinden birisi Halit Akçatepe’nin babasında çocuk oyuncu lazım demesi ile kariyeri başlamıştır. Sonrasında başarıları ile beslenerek kendini sanata ve oyunculuğa adamıştır. Türk sanat tarihinin en önemli filmlerinden olan Hababam Sınıfı’nın en önemli karakterlerinden Güdük Necmi’yi oynamıştır. Listedeki diğer oyuncular kadar tiyatro oyununda oynamasa da oyunculuğu ile gönüllerde hep taht kurmuştur. Hayatı boyunca 3 kere tiyatro oyununda rol almıştır.

Adile Naşit

Çekirdekten yetişen bir tiyatro oyuncusu olan Adile Naşit aslen Ermeni’dir. Hepimiz onu Hababam Sınıfı’ndan hatırlıyoruz. Gülüşü ve tatlı telaşı her resmini gördüğümüzde gözümüzün önünde canlanmaktadır. Ailesinin de tiyatrocu olmasından ötürü çocuk yaşlarda tiyatroya başlamıştır. Adile 14 yaşındayken İstanbul Şehir Tiyatroları’nın Çocuk Tiyatroları dalında roller alıyor sahneye çıkıyordu. Tiyatronun yanı sıra müzikallerde, dizi ve filmlerde de yer alıyordu Adile Naşit.

Ayla Algan

Türkiye’nin ve Türk sanatının gurur duyduğu kişilerden birisi ise Ayla Algan’dır.  Oyunculuk, tiyatro ve müzik gibi dallarda çok başarılı ve örnek olan Ayla Algan Yunus Emre’nin şiirlerini birçok farklı dile uyarlayarak bunları dünyaya tanıtan isimdir. Dünya üzerinde Hamlet rolünü oynayan sayılı kadın tiyatro sanatçıları arasında yer almaktadır. Yaşı ilerleyince tiyatro eğitmenliği yapmaya başlamış ve ardından Türk sineması ve Türk dizilerinde rol almış ve almaya devam etmektedir. Bu dört dörtlük sanatçı devlet sanatçısı unvanına sahip kişiler arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir