Klasik Müzik’te Marka Olmuş Besteciler

Sanatın Binbir Hali!

Klasik Müzik’te Marka Olmuş Besteciler

12 Ağustos 2020 Kalsik Müzik Müzik Popülerler 0

Belki de günün yarısında müzik dinleyenlerimiz vardır. Müzikler kişinin ruh halini tetikleyen sanat eserleridir. Her ruh haline özgü müzik piyasada bulunmaktadır. Sinirlisinizdir bir müzik sizi sakinleştirebilir, üzgünsünüzdür bir müzik ile moraliniz yerine gelebilir veya çok neşeli olduğunuz anda öyle bir müzik çalar ki tüm neşeniz kaçar belki de ağlarsınız bile. Bazen motive olmanızı odaklanmanızı sağlar bazense kafanızı dağıtır hiçbir şey düşünemez hale getirir müzik. Ama her şeyden önemlisi müzik ruhun gıdasıdır. Bu gıdanın en güzeli de klasik müziklerdir. Söz olmayan ve genelde içerisinde enstrüman olarak piyano kullanılan sanat dalı gerçekten de dinlerken ruhumuzu dinlendirmektedir. Özellikle iş başındaki veya günün yorgunluğunu atmak için güzel bir tercih olacaktır.
Peki müziği bugüne getirenler kimler hiç düşündünüz mü? Hem klasik müziğin hem de normal müziğin ataları temellerini atan kişileri merak ettiniz mi hiç? Zamanında birileri elini taşın altına koydu ve müziğin gelişmesi için belki de yıllarını verdi. Sizce başarılı oldular mı? Günümüzdeki müzikler kulağınıza iyi geliyor mu yoksa eski eserler daha güzelmiş diyor musunuz? Bu yazımızda ele alacağımız besteciler dünya üzerinde bilinen en popüler bestecilerdir. Sanat okullarında derslerde isimleri geçmektedir hatta birçoğu genel kültür niteliğindedir. Hazırsanız vakit kaybetmeden başlayalım. Klasik müziğin en popüler isimleri kimlermiş hep birlikte öğrenelim. Bu bestecilerin bestelerinden hoşunuza giden veya eklemek istediğiniz şeyler olursa yorumlardan geri dönüş yapmayı ihmal etmeyin.

Ludwig Van Beethoven (1770-1827)

Yeteneği öğretmeni ve babası tarafından keşfedilen Ludwig Van Beethoven, Almanya’nın Bonn şehrinde dünyaya gelmiştir. Klasik müzik döneminden romantik müzik dönemine geçişte büyük katkıları bulunmaktadır. Çok küçük yaşlardan beri müzik ile uğraşan Beethoven, 21 yaşında Almanya’dan Viyana’ya taşınmış ve bestelerini yapmaya Viyana’da devam etmiştir. Beethoven gençliğinin baharında yani yirmili yaşlarda iken işitme sorunları ile karşılaşmıştır. Fakat bunlara rağmen pes etmemiş ve beste yapmaya devam etmiştir. Yaşamının son demlerinde tamamen sağırlaşan kulaklarına rağmen müziği yine bırakmamış ısrarla savaşmıştır. Sağır olan kulaklarla bile dünyada ses getiren besteler yapmayı başarmıştır. Bu olayla birlikte yeteneğinin altına imza atmış ve dünyaca tanınmış besteciler arasına girmiştir. Hayatı boyunca yalnızca tek bir opera yazmıştır. Bu operanın ismi ise Fidelio’dur. Beethoven’in en çok bilinen eseri ise 9. Senfonidir.

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)

Dünyanın en çok tanınan klasik müzik sanatçılarından bir diğeri ise Wolfgang Amadeus Mozart. Mozart’ı birçoğumuz tanımaktayız. Nereden tanıdığımıza birazdan değineceğiz. Önce biraz Mozart’ın hayatı hakkında bilgi edinelim. 1756 yılında Salzburg’da hayata gözlerini açan Mozart, 1791 yılında Viyana’da hastalık nedeni ile gözlerini dünyaya kapatmıştır. Müzik dünyasına ses getiren isimlerin en başında gelen kişilerden biri de Mozart’tır. Sebebi ise 35 yıllık yaşamında 626 esere imza atmasıdır. Bu eserlerden birisi de Mehter Marşı’ndan esinlenerek bestelediği Türk Marşı’dır bu marş ile Türklerin de gönüllerini çalmıştır. Kısa hayatı müzik dünyası için oldukça acı bir kayıptır.

Frédéric François Chopin (1810-1849)

Müzik yeteneği aileden gelen bir sanatçıdır Frédéric François Chopin, Müzikle ilgilenen ailenin çocuğu olmasından dolayı müzik ile büyümüş ve hayatını devam ettirmiştir. Piyano ile tanışmasına yardımcı olan ablası ile ilk eserini 6 yaşında ilk konserini ise 7 yaşında vermiştir Frederic. Küçük yaşlarda lakabı “dahi çocuk” olarak geçmekteydi müzik dünyasında. Chopin’i iyi bir besteci yapan şey piyano ile arasında olan güçlü bağı. Piyano başındayken hayatla olan bağlantısını kesip kendisini sadece müziğe ve ritme verdiğinden dolayı oldukça başarılı eserlere imza atmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir