İstanbul’un En İyi Tiyatro Salonları

Sanatın Binbir Hali!

İstanbul’un En İyi Tiyatro Salonları

15 Temmuz 2020 Tiyatro Yerli 0

Sanatçı ile sanat arasında engel olmadan tüm doğallığı ile yararlanabildiğimiz en güzel sanat tiyatrodur. Tiyatro tarihi yıllar öncesine dayanmaktadır. Tarihinin ne kadar eski olduğunu bilmemek biraz ayıptır. Çünkü ülkemizde de birçok tarihi Açık hava tiyatroları bulunmaktadır. Fakat günümüzde Açık hava tiyatrolarının yanı sıra tiyatro salonları tercih edilmektedir. Bunun sebebi dekor, ışık ve ses sistemi gibi olayların günümüzde sıklıkla kullanılması olabilir. Tiyatroların amacı insanlara canlı olarak sözlü bir şekilde oyunlar oynayıp bu oyunlarda mesajlar vermektir. Günümüz teknolojisi ve dekor imkanları sayesinde tiyatro her ne kadar ilerlemiş olsa da ülkemizde pek de fazla ilgi görmemektedir maalesef ki. Bu yazımızda belki de sizlere bir ilki yaşatırız, daha önce tiyatroya gitmediyseniz belki bu yazı vesilesi ile gidersiniz diye İstanbul’un en iyi tiyatro salonları hakkında bilgiler vereceğiz.

Zorlu PSM

Zorlu Center içerisinde yer alan iki adet devasa salonlar. Zorlu Center Performans Sanatları Müzesine uygun modern mimari ve tasarımı ile dikkatleri üzerine çeken. Yalnızca İstanbul’da değil Tüm dünyada ses getiren salonun kapasitesi 2262 kişidir. Küçük organizasyonlar için kullanılan salonun kapasitesi ise 738 kişidir. Son zamanlarda birçok ödül törenine ve film galasına ev sahipliği yapmış ve birçok tiyatro gösterisine ev sahipliği yapmıştır.

Adres: Levazım, Koru Sokağı No:2, 34340 Beşiktaş/İstanbul

Telefon: 0 (212) 912 37 76

BKM Mutfak

Hepimizin televizyonlardan bildiğimiz Çok Güzel Hareketler Bunlar sahnelerinin çekildiği ev sahipliği yaptığı yerdir. Daha eskiler bu salonu yine televizyonlarda yayınlanan Bir Demet Tiyatro sahnelerinden hatırlayabilirler. Beşiktaş Kültür Merkezi genç yeteneklere imkanlar sağlamaktadır. Usta çırak ilişkisi ile tiyatro sanatını yaşatmayı amaçlayan BKM salonu her geçen gün kendisini ve içeriklerini geliştirmekte ve bu sanatı yaşatmayı hedeflemektedir. Çok usta isimler bu tiyatroda sahneler almış ve almaya devam etmektedir. Bu yüzden İstanbul’un en iyi tiyatro salonu olmayı hak edebilir.

Adres: Sinanpaşa Mah., Has Fırın Cad. Kazan Sok. No:3, 34353 Beşiktaş/İstanbul

Telefon: 0 (212) 236 18 18

Moda Sahnesi

2013 yılının son aylarından beri hayatımızda olan 2 adet salondan oluşan oldukça otantik ve bir o kadarda elit bir salondur. Kadıköy’ün merkezinde yer almasının avantajlarını çok iyi kullanan tiyatro salonu öncesinde Moda Sineması olarak hizmet vermekteydi. Ulaşım bakımından oldukça kolay olduğu için tiyatro oyunları için oldukça tercih edilmektedir. Salon biçim olarak İstanbul’da bulunan tiyatro salonlarından biraz farklıdır. Genellikle tiyatro salonlarında herkes oturarak izler fakat burada durumlar biraz değişik. Oturan kişi sayısı ayakta izleyen sayısının neredeyse yüzde 30’u kadar. 248 kişilik oturma kapasitesi bulunan Moda Sahnesi’nin 600 kişilikte ayakta izleme kapasitesi bulunmaktadır. Bu bahsi geçen büyük salondu. Bir de ufak salonu bulunmaktadır. Yeni yeteneklerin yer aldığı veya denemelerin yapıldığı 50 kişi kapasiteli salondur o da.

Adres: Caferağa Mh., Halil Etham Sk No:37, Bahariye/Kadıköy

Telefon: 0 (216) 330 58 00

Devlet Tiyatroları Üsküdar Tekel Sahnesi

Devlet tiyatrolarının AVM içerilerine tıkıştırıldığı şu dönemde elimizde kalan nadir taş binalardan Devlet Tiyatroları Üsküdar Tekel Sahnesi. Üsküdar İskelesi’nin hemen yanı başında bulunan taştan bina hem tarihi hem de içerisindeki oyunlarla bizleri yıllar öncesine götürmeyi başarıyor. İstanbul’un en güzel tiyatro salonları arasında bulunan ve içerisindeki iki salon ile bizlere kucak açması oldukça sevindirici. Öncesinde tekel deposu olarak kullanılan bina 2009 bu yana tiyatro salonu olarak kullanılmaktadır.

Adres: Paşa Limanı, No: 66, Üsküdar (Tekel Müzesi ve Kültür Merkezi)

Telefon: 0 (216) 532 02 03

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir