Dünyanın En Pahalı Tabloları

Sanatın Binbir Hali!

Dünyanın En Pahalı Tabloları

3 Mayıs 2020 Popülerler Resim 0

Hepimiz duymuşuzdur milyon dolara satılan tabloları. Hiçbir zaman anlam veremedik bu tablolara neden bu kadar paralar verildiğine. Satın alan kişinin görüp bizim göremediğimiz ne var acaba? Eminim bu soruyu sizlerde kendinize sormuşunuzdur. Sanat tarihi boyunca değerli tabloların içerisinde hep bir gizem vardır. Birçok resimde sanatçı sanat icra ederken içerisine gizli şeyler yerleştirmektedir. Dünyaca ünlü ressamların elinden çıkan sanat eserleri günümüzde aşırı ilgi ile karşılanmakta ve milyon dolara açık artırmalarda satılmaktadır.
Artık bu işte uzmanlaşan kişiler bu tür olayların peşine düşerek ressama ait ruh halini anlayabilmektedir. Çünkü insanlar bazen duygularını sanatla yansıtmaktadır. Bunun en büyük örneklerinden biri resim bir diğeri ise müziklerdir. Bazı kişiler ise bu olaya hobi olarak bakmaktadır. Maddi gücünün yettiği kadar koleksiyon tamamlamaya çabalamaktadırlar. Bazı kişilerde maddi gücünü kullanarak bu resimleri şova dökmektedir. Bu milyonluk tablonun genellikle 3 çeşit alıcısı çıkmaktadır. Fakat herkesin de bildiği gibi parayı veren düdüğü çalıyor.

SALVADOR MUNDİ – 450.3 Milyon Dolar

Dünyada neredeyse herkesin ismini bir kez olsun duyduğu ressamlardan olan Leonardo da Vinci tarafından ortaya konulan bu sanat eseri, Leonardo da Vinci’nin Hz. İsa’yı resmettiği eserdir. Tablonun ismi Salvador Mundi’dir. Salvador Mundi tablosu listemizde birinci sırada çünkü dünyanın en pahalı tablosu olarak bilinmektedir. Aslında bu fiyatın biçilmesi çok da eski zamanlarda değil 2017 senesinde gerçekleşmiştir. Tabloyu kimin aldığı bilinmemekle birlikte 450.3 milyon dolara satın alındığı bilinmektedir.

NAFEA FAA IPOİPO – 300 Milyon Dolar

Resim sanatını hobi olarak yapan asıl işi borsacı olan Paul Gauguin resim sanatı camiasında da bilinen isimlerdendir. Özellikle bu resmini 300 milyon dolara sattıktan sonra daha da ünlenmiş ve ismini duyurmuştur. Gauguin Tahiti seyahati sırasında karşılaştığı iki Tahitili kızı resmetmiştir bu tabloda. Tablonun ismine de “Benimle ne zaman evleneceksin?” demiştir. Baktığınız zaman sıradan bir resim gibi dursa da içince belki de bizlerin göremediği bir gizem veya hikaye yatıyordur.

WILLEM DE KOONING – 300 Milyon Dolar

İşte içerisinde bir gizem bir hikaye veya sanatçının ruhunu taşıdığına inandığım tablolardan birisi Interchange tablosudur. İsmine Interchange koyulan tablonun konusu soyut manzara olarak bilinir. Sanatçı belki de içindeki ruh halini karmaşık bir şekilde resmetti. Interchange 2015 senesinde ABD’nin Chicago eyaletinde gerçekleştirilen açık arttırma da 300 milyon dolara satılmıştır.

THE CARD PLAYERS- 250 Milyon Dolar

Döneminin Katar Kraliyet Ailesi tarafından 250 milyon dolara satın alınan tablo Paul Cézanne tarafından ele alınmıştır. İskambil Oyuncuları ismindeki tablo Post-Empresyonist dönemi zamanının en önemli eserlerinden birisidir. Aynı zamanda o dönemin en pahalı tabloları arasında yer almaktadır. Tabloda 3 adet kart oynayan ve yanlarında ayakta duran bir kişi resmedilmiştir.  Aynı zamanda eserin ressamı Paul Cezanne modern sanatın gelişmesinde büyük rol oynamaktadır. Ve “modern sanatın babası” lakabı ile bilinmektedir.

LA REVE- 155 Milyon Dolar

Dünyanın en ünlü ressamlarından olan Pablo Picasso tarafından ele alınan tablonun ismi Rüya’dır. 155 milyon dolar karşılığında Amerikalı Steven Cohen’e satılmıştır. Fakat tablo ilinci elden Steven’e ulaşmıştır. Tablo’yu ilk Steve Wynn satın almıştır. Satın aldıktan sonra tabloya dirseğinin çarpması sonucunda tabloda 15 santimlik bir delik meydana gelmiştir. Bu deliğin kapanması için 90 bin dolar harcayan Wyhn tabloyu tamir ettirdikten sonra 155 milyon dolar karşılığında Steven Cohen’e satmıştır. Yani bu senaryodan anlaşıldığı gibi tablo 2 kez el değiştirdikten sonra güncel fiyatına ulaşmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir