Dünyaca Ünlü Bilinmesi Gereken Ressamlar

Sanatın Binbir Hali!

Dünyaca Ünlü Bilinmesi Gereken Ressamlar

19 Haziran 2020 Popülerler Resim 0

Ülkemizde resim sanatına fazla ilgi gösterilmese de dünya üzerinde bu şekilde değildir. Özellikle batı ülkelerinde sıklıkla ilgi gören resim sanatının merkezi de batı ülkeleridir. Genel olarak sanat kısmı batı ülkelerinde fazla değer görmektedir. Hal böyle olunca en ünlü ressamlar da batı ülkelerinden çıkmaktadır. Bu listede dünyanın en ünlü ressamları hakkında bilgiler vereceğiz. Bu ressamları bilmeniz gerektiğini bilmeseniz de en azından duymuş olmanız gerektiğini düşündüğümüz için bu şekilde bir yazı hazırlamak istedik. Listemizde eksiklikler illaki olacaktır. Eğer yazı hoşunuza gittiyse bizlere bildirin bizde sizler için serinin devamını tamamlayalım. Bu listede olması gereken başka ünlü ressamlar var mı yorumlardan veya mailden bizlere belirtin. İyi okumalar.

Pablo Picasso (1881 – 1973)

Picasso yalnızca resim sanatında değil sanatın hemen hemen her dalında başarılı bir sanatçıdır. Sanat tarihine nam salmış ender sanatçılardan olan Picasso, 1881 yılında İspanya’da doğmuştur. Babasının da ressam olmasından ötürü resim ile küçük yaşlarda tanışmıştır. Kübizm akımının öncülerinden ve liderlerinden olan Picasso aynı zamanda Guinness Rekorlar Kitabına giren nadir sanatçılar arasında yer almaktadır. Pablo Picasso 34000 kitap resmi, 10000 baskı  ve 300 heykel ile Guinness Rekorlar Kitabına girmiş sanatçılardandır. Günümüzde de dünyanın en ünlü ressamları arasında ismi geçen Picasso’nun en çok ses getiren eseri; “Çıplak, yeşil yapraklar ve büst” adındaki eseridir. Eser yaklaşık 100 milyon dolar gibi bir paraya satılmıştır.  Bu tablonun ilham kaynağı ise Picasso’nun kızı Teresa’dır. Pablo Picasso 91 sene boyunca sanatla iç içe yaşamış ve 1973 senesinde dünyaya gözlerini yummuştur.

Salvador Dali (1904 – 1989)

1904 yılında dünyaya İspanya’da gelmiştir. Yeteneği çok küçük yaşlarda ailesi tarafından yazdırıldığı resim kursunda keşfedilmiştir. 10 Yaşında resim kursuna başlayan Salvador çok kısa sürede yeteneği sayesinde başarılı olmuş ve 15 yaşında ilk resim sergisini açmıştır. Resim sanatının ilk yıllarında Dadaizm ve Kübizm akımları etkisinde eserler koymuştur. Aynı zamanda Pablo Picasso ile de canlı olarak tanışmışlığı da vardır. Salvador Dali en ünlü eserleri arasında Belleğin Azmi isimli tablo gelmektedir. Tablo 1934 yılından beri Amerika’nın New York eyaletinde bulunan National Museum of Art’da sergilenmektedir.

Leonardo Da Vinci (1452 – 1519)

İtalyan kökenli ressamların en popüleri olan Leonardo Da Vinci dünya üzerinde ün salmış ressamlardan birisidir. Resim sanatçıları tarafından görülmüş en dahi isimlerden birisidir. Kafası bir başka çalışan ressam zekasını sanata yansıtmıştır. Mona Lisa tablosunu bir kere de olsa görmüşünüzdür. 16. Yüzyılın en önemli eserlerinden biri olan Mona Lisa tablosunun sanatçısı Leonardo Da Vinci’dir. Bu eserin farklı bir büyüsü vardır. Eser 1797 yılında Louvre Müzesi tarafından sergiye sunulmuştur. Sırf bu müzeye gidip Mona Lisa tablosunu görmek için Fransa’ya giden kişiler bulunmaktadır. Sende merak ediyorsan bilet al Mona Lisa tablosunu görmek için yola koyul. Mona Lisa tablosunda bulunan kadına nereden bakarsanız bakın sanki size bakıyormuş hissi vermektedir. Mona Lisa tablosu ile birlikte Da Vinci’ye ait popüler eserler arasında bir de Son Akşam Yemeği tablosu bulunmaktadır.

Vincent Van Gogh (1853 – 1890)

Ruh halini ve kişisel duygularını her zaman eserlerine yansıtmayı başaran Van Gogh 1853 yılında Hollanda’da doğmuştur. Hayatı boyunca zorluklar çekse de resim sanatını asla bırakmayan Van Gogh, portre, natürmort ve manzara alanlarında uzman bir sanatçıdır. Bu dallarda onlarca ses getiren esere sahiptir. Dünyanın en popüler ressamlarından biri olan Vincent Van Gogh sıkıntılı bir kişiliğe sahipti. Yakın arkadaşı ile girdiği tartışmanın sonunda kulağını kesmiş ve ardından akıl hastanesine yatmıştır. 2 sene sonrasında ise intihar ederek hayatına son vermiştir. 20. Yüzyıl sanatçıları arasında ses getiren bir isim olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir