20. Yüzyılın En Popüler Sanat Akımları #2

Sanatın Binbir Hali!

20. Yüzyılın En Popüler Sanat Akımları #2

22 Eylül 2020 Popülerler Sanat Akımı 0

20. yüzyılda en popüler sanat akımları yazımızın ikinci serisi ile karşınızdayız. Yazının uzamaması adına iki parçada incelemek istedik sanat akımlarını. Serinin 1. Yazısı olan 20. Yüzyılın En Popüler Sanat Akımları #1 yazısına ulaşmak için tıklayın.

Fütürizm (Gelecekçilik)

Öncelikle bu sanat akımını benimseyerek ortaya ürün koyan kişilere fütürist denilmektedir. 20. Yüzyıl başlarında İtalya’da yani Avrupa’da ortaya çıkmıştır. Fütürizm yani gelecekçilik sanat akımı, gelenekleri ve geçmişin estetik değerlerini hiçe saymaktadır. Sürat, makineleşme ve modernleşme kavramlarının toplumsal hayatın ortasında olması gerektiğini savunmaktadır. Fütürizmin en önemli kuralı özgün olmaktır. Bu akımda taklit asla kabul edilemez. Her şeyin gelişip değiştiğini ve hareketin en önemli yaşam kaynağı olduğunu benimsemektedirler. Akıma göre geçmişten gelen düzenden uzaklaşılmalı modern çağa ayak uydurulmalıdır. Sanatta ahenk ve duygular yer almamalıdır.  Fütürizm akımı etkisine kapılarak ortaya konulan eserlerde değişen temalar ve boşlukta yer değiştiren temalar ele alınmaktadır. Nesne olarak en çok fabrikalar, dansçılar, arabalar, motorlar, uçaklar, mekanik araçlar ve bisikletler gibi modern çağ nesneleri kullanılmaktadır. Hemen hemen bütün sanat dallarında takipçisi görülen fütürist eser örnekleri en çok moda, gastronomi ve tasarım dallarında görülmekteydi. Fütürizm sanat akımının en önemli sanatçıları ise; Gino Severini, Benedetta Cappa, Filippo Tommaso Marinetti, Luigi Russolo, Giacome Balla, Bruno Munarı ve Umberto Boccioni’dir.

Konstrüktivizm (Yapısalcılık)

1917 yılında görülen devrimin hemen arkasından Rusya’da ortaya çıkmıştır. Fikir olarak Fütürizm ile oldukça benzemektedirler. Konstrüktivistler, yeni bir dünyanın kurulmasını savunmaktadırlar. Yaptıkları çalışmaların ve kendilerinin değerinin bir mühendis, teknisyen veya bilim insanı gibi değerli görmek istemektedirler. Sanat için sanat kavramına fikirleri zıt düşmektedir. Sanat toplum için diyerek sanatın toplumsal faydalara araç ve örnek olacağını benimseyerek ürün koymayı hedeflemektedirler. Geometrik kompozisyon, Endüstriyel malzeme ve teknik anlayışları benimseyerek sanat icra etmektedirler. Bu akıma kapılmalarındaki en büyük amaçlardan birisi ise sanat ve toplumu bütünleştirmektir. En kısa sürede modada yer bulsa da zamanla sanatın her dalında konstrüktivizm akımı benimsenmeye başlanmıştır. Konstrüktivizm akımının en önemli isimleri; Naum Gabo, Alexander Rodchenko, Vladimir Tatlin ve El Lissitzky’dir. Sosyalist gerçekliğin resmi tutumu Rusya’da benimsendikten sonra yapısalcılık akımı ortadan kalmıştır.

Kübizm

Fransa’da ortaya çıkan Kübizm akımını ortaya atan kişiler dünyaca ünlü sanatçılardan ikisidir. Bu isimlerden birisi Pablo Picasso diğeri ise Georges Braque’dir. Paul Cezanne’nin düşüncesi olan doğayı geometrik cisimlere ayırma düşüncesi ile yola çıkılan akım Empresyonizme (izlenimciliğe) karşıdır. Kübizm akımını benimseyen sanatçıya Kübist ismi verilmektedir. Kübistlere göre nesnelerin görünmeyen yüzleri ile ele alınması gerekiyor, yalnızca göründüğü gibi ele alındığında bu bir sanat kabul edilmiyor. Resim sanatında eserler koyan Kübistler nesneleri geometrik şekiller olarak ele almışlardır eserlerinde duyguya göre değil akla göre eserler yapmışlardır. Parçalara ayrılmış nesnelerin farklı alanlarını bir araya getirerek yeni bir gerçeklik kazandırarak klasik formlara olan tepkilerini ortaya koymuşlardır.

Minimalizm

Bir nesnenin en güzel hali kendi halidir diyerek sadeliği benimseyen sanat akımıdır. 1960 yıllarında nesnelliği ön plana çıkarmak amacıyla ortaya çıkmıştır. Dışavurumculuğun duyguya ve şekle verdiği öneme tepki olarak meydana gelen sanat akımı ile uğraşan sanatçılara Minimalist sanatçı denilmektedir. Minimalist sanatçılar nesne sadece nesnedir fikri ile eserler ortaya koymuşlardır. Nesnelere anlamlar yüklemez, duygu ve düşünceye eserlerinde yer vermezler. En çok heykel ve müzik sanatlarında eserler ortaya çıkmıştır Minimalizm akımı ile. Minimalizm akımının popüler isimleri ise; Yan Tiersen, Carl Andre, John Adams, Sol LeWitt, Steve Reich, Richard Serra ve Philip Glass gibi önemli isimlerden oluşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir