20. Yüzyılın En Popüler Sanat Akımları #1

Sanatın Binbir Hali!

20. Yüzyılın En Popüler Sanat Akımları #1

17 Nisan 2020 Popülerler Sanat Akımı 0

Hemen hemen her sanatçının izini sürdüğü peşinden gittiği kendine yol olarak seçtiği bir sanat akımı bulunmaktadır. Bu durum yüzyıllardır aynı şekilde ilerlemektedir. Peki günümüzde en popüler sanat akımları nelerdir. Dünya üzerinde artık savaşlar topla tüfekle değil strateji ve zeka ile yapılmaktadır. Teknoloji ve sanayinin en zirve noktasında olduğu 20. Yüzyılda en çok tercih edilen sanat akımları nelerdir. Bu sanatlar neleri benimser merak ediyorsanız lafı dolandırmadan popüler akımlardan bahsedelim. Sizlerde bir akıma bağlı sanat eserleri ortaya koyuyorsanız bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Sürrealizm (Gerçeküstücülük)

20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan gerçeküstücülük 1. Dünya savaşı ile 2. Dünya savaşı arasında Avrupa’da ortaya çıkmıştır. Sürrealizmi benimseyen sanatçılar sürrealist olarak adlandırılabilirler. Sürrealist sanatçılar bilinçaltının hayal dünyasına yönelmiş kişilerdir. Bunu yaparken Sigmund Freud’un psikanaliz yönteminden faydalanmaktadır. Sürrealist eserler gerçekdışı unsurlar ile gerçekliği iç içe sentezlemektedir. Bilinçdışı gerçekler tutarsız bütünlükler ile aktarılır. Akım Dadaizm’den temelini ve akılcılığını almaktadır. Aktarılmak istenen düşünceler; alışkanlıkların, ahlaki değerlerin ve aklın süzgecinden geçmeden doğrudan aktarılır. Akım olmasının yanı sıra ekoldür de bunun sebebi ise belli bir felsefeye dayanması ve bildirisi olmasıdır. Sürrealizmin en önemli temsilcileri; Federico Garcia Lorca, Louis Aragon, Salvador Dali, Philippe Soupault, ve Andre Breton gibi sanatçılar gelmektedir. Sürrealizm etkisini moda ve tasarımda da göstermektedir. Bunlar genellikle Karl Lagerfeld, Issey Miyake ve Elsa Schiaparelli gibi moda tasarımcılarının tasarımlarında görülmektedir.

Ekspresyonizm (Dışavurumculuk)

Yine Avrupa’da ortaya çıkan sanat akımları arasından biri ile karşınızdayız. Ekspresyonizm, ekonomik ve politik sorunların ağırlıklı olduğu 20. Yüzyılın başlarında Almanya’da ortaya çıkmıştır. 20. Yüzyılın en popüler sanat akımlarından olan Ekspresyonizmde duygular ve iç dünya ön plana çıkmaktadır. Doğa olduğu gibi aktarılmaz. Sanatçılar çizdikleri resimlerde doğayı kendi duyguları ve estetik anlayışı ile harmanlar ve bu şekilde sunarlar. Ekspresyonizm ilk olarak pozitivizm ve natüralizme tepki olarak ortaya çıkmıştır. Ana fikir nesnelerin ve doğanın göründüğü gibi olmadığını kişilerde bıraktığı etkilerin farklı olduğunu ve bunu bu şekilde eserlere aktarmaktır. Sanatçı kişi kendi duygularını eserlere yansıtmalı ve kalıplaşmış biçimler bozulmalıdır. Resim, heykel, mimari ve tiyatro gibi birçok sanat dalında bu akım kullanılmaktadır. En ünlü Ekspresyonizm temsilcileri; Franz Kafka, Ernst Barlach, Oscar Kokoschka, Edward Munch, August Stramm, Ernst Toller ve Ernst Stadler gibi isimlerdir. Bu akımdan esinlenerek üretilen sanat eserlerine ekspresyonist ismini taşımaktadır.

Dadaizm

1. dünya savaşının hemen arkasından meydana gelen yıkıcı etkileri sanata olan katılık ve sosyal hayata tepki olarak doğmuştur. Hali hazırda olan düzeni reddetmektedirler. Dadaizm akımı eserleri alışagelmiş estetiklere yer vermezken burjuva değerleri de aşağılar. 1916 senesinde yani yirminci yüzyılın ilk çeyreğinde aralarında Richard Hülsenbeck, Tristan Tzara, Marcel Janco Jean Arp ve Jacques Magnifico gibi ünlü isimlerinde bulunduğu bir gurup sanatçı Dada Bildirisi’ni açıklamışlardır. Yerleşmiş düzen ve anlam kavramına karşı çıkılan akımda dilde ve biçimde yeni deneyler yapan Dadaistlerin bir kısmı 1922 yılından sonra Sürrealizm akımına yönelmiştir. Dadaizm akımından etkilenip sanatlarını ortaya koyan sanatçılara Dadaist adı verilmektedir. Dadaizm akımının en önemli isimleri arasında; Kurt Schwitters, Tristan Tzara, Hugo Ball, George Grosz, Jean Arp ve Max Ernst gibi önemli sanatçılar yer almaktadır. Dadaizm sanatçıları yani Dadaistlerin 1922 senesinden sonra Sürrealizm yani gerçeküstücülük akımını benimsemesi ile Dadaizm popülerliğini kaybetmiş ve bu akımdan sonra sürrealizm akımı ön plana çıkmış ve tercih edilmeye başlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir